Плюси і мінуси онлайн-навчання

474
Час читання: 3 хвилини

Зміст

 

 

Он-лайн навчання, мабуть, стало найбільш обговорюваною темою останнього року. Батьки в жаху, діти щасливі, студенти в роздумах, викладачі в подиві. Всім довелося переформатуватися, причому зробити це в найкоротші терміни, як виявилося, дуже складно.

 

Що нам готують нові реалії, і як дистанційний формат відобразиться на освіті та кваліфікації?  Питань більше, ніж відповідей. Але не так вовк страшний, як його малюють. А поки що зупинимося на очевидних перевагах і недоліках.

 

Плюси онлайн-освіти

 

Наведемо аргументи, з якими важко не погодитися:

  Потрібна допомога у написанні роботи?
  1. Економія часу. Дорога в школу, університет, на курси займає від кількох хвилин до кількох годин (якщо мова йде про великі міста). У режимі занять з дому необхідність їхати, бігти, поспішати відпадає. З огляду на, що час вважається головним і непоправних ресурсом, аргумент більш, ніж переконливий.

   

  1. Зручність і цікавий формат. Сучасні технології навчання он-лайн явно випереджають по прогресу і комфорту старі добрі дідівські методи, часом нудні і вже ніяк не цікаві. Інтерактивна освіта з якісним, грамотним контентом викликає захопленість і особиста зацікавленість студента в розвитку.

   

  1. Економія грошей. Власний транспорт обходиться недешево, та й катання на громадському теж в сумі обходиться в копієчку. Далі – одяг. Так-Так. Дистанційне навчання – просто райські умови для активних прихильників вдумливого споживання. В університет кілька днів поспіль в одному і тому же одязі не походиш, образи змінюються регулярно. Вдома простіше. Часу і коштів на підбір «луків» явно йде менше.

   

  1. Можливість сконцентруватися. У кожного свій темп і ритм навчання. Когось відволікає шум в аудиторіях, когось дратують одногрупники. Дистанційка – просто ідеальний варіант для скрупульозних інтровертів. А ось з екстравертами, які підживлюються особистим живим спілкуванням, складніше.

   

  1. Доступність. Он-лайн навчання теоретично можна проходити з будь-якого зручного місця: кухні або дачі, в гостях або на горищі будинку. Загалом, де зручно, там і облаштувався. Адже для установки ноутбука і ручки з зошитом (а іноді і просто гаджета) багато місця не потрібно.

   

  Дистанційне навчання – елемент усвідомленості. З плюсів можна назвати самодисципліну, зосередженість, підвищену відповідальність, вміння грамотно розподілити свій час – це ті характеристики, які студент змушений в собі виробляти, і які суттєво допоможуть в житті.

   

  Колись в Луїзіані (штат США) стався сильний ураган, який зніс школи. За словами Арне Дункана, лихо дозволило перезапустити систему освіти і по-справжньому нею зайнятися. Навчальні заклади не просто відновили, а створили сучасну, якісну освітню систему, яка і до сьогоднішніх днів є передовою. Якщо провести аналогію, може, варто розглядати карантин як шанс на перезавантаження і порятунок освіти в Україні?

   

  Мінуси онлайн-освіти

   

  Безумовно, такий формат має свої недоліки і негативні сторони, які на сьогоднішній день, в першу чергу, викликані недоробкою механізму, спонтанним переходом «на швидку руку». У числі негативних аспектів:

   

  • Тотальна залежність від Інтернету і гаджета. Без комп’ютера / ноутбука / планшета / макбука процес освіти в принципі неможливий. А якщо відключений Інтернет з будь-яких причин, починаючи від несплати, завершуючи технічними несправностями на лінії, процес зірваний.

   

  • Необхідність комп’ютерної грамотності, освоєння різних програм, вмілого володіння технікою. Для молодих студентів це питання навряд чи стане проблемою, максимум доведеться повивчати новинки кілька днів. А ось для викладачів доброї, старої школи, у яких є своя програма, «фішечки», методика, різко діджиталізуватися на 100% дуже складно. Це мінус нового часу.

   

  • Відсутність особистого контакту. Спілкування в аудиторії, «очі в очі», хто б що не говорив, має масу переваг. Так простіше і легше зрозуміти, засвоїти, уточнити. Адже спілкування включає широкий спектр інструментів, які через монітор не доступні. Однак молоде покоління простіше звикає до нових форматів.

   

  • Відсутність соціалізації. Згадавши старі гасла, можна сміливо стверджувати, що колектив і оточення відіграють величезну роль у вихованні і становленні особистості (звучить, прямо як з патріотичної брошури). Навколишні нас стримують, стимулюють спілкуватися на рівні, вчать. Показують приклад. Навчання з дому припускає великий рівень самодисципліни і вмотивованість – саме з дефіцитом цих аспектів пов’язані найбільші труднощі.

   

  Дистанційна освіта – велике навантаження на зір, опорно-руховий апарат, серцево-судинну систему. Пояснення дуже просте: ми більше часу проводимо за монітором і менше рухаємося. Але тут, знову ж таки, питання самодисципліни і вміння організувати свій день. Якщо чергувати фізичні та розумові навантаження, гуляти з собакою, правильно харчуватися – проблеми не наздоженуть.

   

  Цікаво! Опитування показали, що головні нарікання на формат онлайн-навчання наступні: відсутнє «живе спілкування» – відзначили 58% респондентів, багато часу перед монітором – 55%, неефективність відеороликів без пояснення викладача – 41%, нецікаві заняття – 16%.

   

  На сьогоднішній день перспективи такі: ясно, що нічого не ясно. Студенти та їхні батьки повинні бути готові до сценарію дистанційного навчання, і морально, і матеріально. Очевидним залишається той факт, що освіта буде цінуватися, навіть якщо світ перейде на «тотальну дистанційку». Значить, на перше місце виходить усвідомленість і відповідальність студентів перед самими собою.

   

  У будь-яких умовах і форматах незмінним помічником студентів залишається компанія «Світ Знань».  Ми завжди готові виконати будь-які завдання на замовлення, а співпрацювати в он-лайн режимі нам звично і комфортно.