Методи дослідження, що використовуються для написання дипломної роботи

4 844
Час читання: 4 хвилини

Зміст

 

Дипломна робота не береться з «нізвідки». В її основі – кропітка праця, певний алгоритм дій і методологія. Така собі стратегія, реалізована за допомогою тактичних дій.

 

Що ви знаєте про методи наукової праці? Набагато більше, ніж можете уявити на перший погляд. Всі (ну або майже все) дивилися серіал про Шерлока? Паралелі з його методами дуже навіть доречні. Але в арсеналі студента, який пише дипломну роботу, їх набагато більше. Так-так, не дивуйтеся.

 

 

Методологія і методи дослідження: що це таке?

 

 

  Потрібна допомога у написанні роботи?

  Трохи теорії. Під методологією слід розуміти сукупність наукових інструментів і підходів, що дозволяють співвідносити дані дипломного дослідження з фундаментальними положеннями. Простіше кажучи – це те, за допомогою чого ми показуємо, як саме розглянули обрану тему і провели дослідження.

   

  Методологія – узагальнена категорія, що включає велику кількість окремих методів. Самі по собі методи – це способи досягнення мети дослідження, те, за допомогою чого ми виконуємо практичну частину. Про індукцію і дедукцію чули всі (знову-таки, завдяки знаменитому Шерлоку). Найпростіші приклади – аналіз, порівняння, анкетування.

   

  Що ще потрібно знати про методи?

   

  • Їх сила-силенна. Є поширений базис, універсальний для всіх або майже всіх наук, а є приватні методи, що застосовуються тільки для конкретної науки або групи дисциплін.

   

  • Методи – це інструменти досягнення мети роботи. Це означає, що при написанні дипломної роботи спочатку потрібно позначити, які завдання і цілі поставлені, і вже виходячи з цього, підбирати інструменти їх досягнення.

   

  Ось наприклад. Ви плануєте відпустку. Спочатку вибираєте точку (місто, країну, курорт), а потім  шукаєте шляхи, як туди доїхати або долетіти. Складно уявити ситуацію: «О, класний новий поїзд. Куди він їде? В Жмеринку? Значить там і відпочину».

  За допомогою методів описується процес вивчення теми дипломної роботи. Якщо хочете, це такий дороговказ у тернистому шляху вивчення наукової проблеми. Занадто лірично звучить, чи не так? Ми просто намагаємося донести, що методи – це цікаво і захоплююче, а не нудно і важко.

   

  Важливо! Незважаючи на різноманіття методів, всіх їх об’єднує спільна мета – пошук істини, пояснення, чому має місце саме така ситуація, явище, результат. Деякі методи ще й прагнуть перетворити ситуацію. Але їх набагато менше.

   

  Які бувають методи дослідження?

   

  Класифікація методів – воістину грандіозна виконана робота. Їх така кількість, що важко зорієнтуватися навіть бувалих вченому. Але вік інформаційних технологій вчить нас вмінню виділяти головне. Поступово коло звужується до найпоширеніших і дієвих варіантів, а допоміжні методи вже наростають як корали на риф.

   

  Отже, що потрібно знати?

  • Методи поділяються на дві масштабні групи – емпіричні і теоретичні.
  • У кожній з цих груп є по дві підкатегорії з однаковим звучанням: методи-операції і методи-дії.

   

  А тепер для наочності наведемо приклади методів кожної групи у вигляді таблиці.

  Теоретичні методи

  Емпіричні методи
  методи дії методи операцій методи дії

  методи операцій

  формулювання гіпотези уявні експерименти моніторинг спостереження
  позначення проблеми аналіз обстеження усне опитування
  виявлення суперечностей зіставлення / порівняння досліди письмове опитування
  індукція синтез прогнозування тести
  дедукція моделювання ретроспектива вимірювання
  діалектика проведення аналогій узагальнення досвіду розрахунки
  аналіз системи знань ідеалізація відстеження об’єкта вивчення теоретичного матеріалу
  підтверджена практикою наукова теорія узагальнення лабораторна робота висновок експерта

   

  розв’язання суперечностей абстрагування експерименти вивчення результатів діяльності

   

   

  Ну що, знайомі назви? Звичайно ж. Адже навіть не роздумуючи, ми всі користуємося цими методами в повсякденному житті. Бувало ж, що на лекціях доводилося абстрагуватися (інакше нудьга долала). А як щодо конкретизації – я не підготувався до семінару, бо бабуся поїхала / приїхала / захворіла / загубилася тощо.

   

  Всі ми іноді ідеалізуємо, узагальнюємо, проводимо розрахунки, спостерігаємо за чимось або кимось, виявляємо протиріччя, наприклад, між діями і словами інших людей.

   

  Висновок. Прокачування найвищого левелу, подароване самим життям, дуже навіть допомагає в написанні диплому. Якщо серйозно, перераховані методи є лише краплею в морі. Але саме вони служать базисом і основою всіх основ.

   

  Виділяють ще третю групу – експериментально-теоретичні методи. Наприклад, гіпотетичний метод, логічний, дедукція. Однак їх цілком можна зарахувати до якої-небудь однієї групи

   

  Що за популярністю методів?

   

  Звичайно ж, ми часто використовуємо метод найменшого опору, тому вибираємо що легше. При написанні дипломної роботи (нагадуємо, що це мега відповідальний етап, адже на кону – диплом!) можна керуватися або орієнтуватися на стандартні схеми. Отже, яка зв’язка методів вважається найактуальнішою? Ознайомтеся.

   

  Популярні методи

   

  Безумовно, ця діаграма – загальні дані. Але, зі зрозумілих причин, опитування та анкетування стають справжньою паличкою-виручалочкою. Просто, відносно швидко, результативно. У будь-якому дослідженні порівняння даних і аналіз лежать в основі теоретичної і практичної частини тощо. А як ваш досвід підказує? Коли будете писати дипломну роботу або готуватися до захисту, зіставте ваш набір інструментів зі статистикою.

   

  Вибір методу в залежності від предмету дослідження

   

  Як ви вже зрозуміли, методів величезна кількість. Не потрібно мати сім п’ядей у ​​чолі, щоб розуміти: у медичної тематики і філології, математики та психології вони часто відрізняються. Іноді – кардинально.

   

  Наприклад, економічні теми дипломів розкриваються за допомогою нормативного, динамічного, статичного й інших аналізів. Прогнозуються економічні явища і активно використовуються фінансові коефіцієнти. А ще користується популярністю логічний та історичний метод.

   

  Якщо говорити про філологію, представники таких факультетів не дозволять обдурити, що їх набір методів – це щось. Бажане досягається за допомогою контекстного, дискурсного, дистрибутивного аналізу (так-так, є і такі), а також дихотомії, наративного методу, конкретного літературознавства (це, просимо зауважити, офіційна назва) і безлічі інших інструментів.

   

  Психологи і педагоги не гребують опитуваннями і анкетуванням, тестуванням і шкалюванням, ранжування і моніторингом, груповою диференціацією і вивченням творчості своїх досліджуваних. Все це в комплексі приносить результат.

   

  Повнота, достовірність і значимість дипломної роботи забезпечуються вдалим поєднанням різних методів і застосуванням комплексного підходу

   

  Якщо екскурс в світ методології залишив питання, і вас як і раніше вганяє в жах необхідність писати дипломну роботу – звертайтеся в компанію «Світ Знань». Ми з радістю виконуємо кожне замовлення та надаємо виключно якісний результат. Пам’ятайте – в житті не один раз прийде на допомогу метод грамотного делегування обов’язків.