Актуальність в дипломній роботі – як визначити, категорії і помилки

777
Час читання: 3 хвилини

Зміст

 

Бути в темі – гасло і девіз сучасної молоді. Це не оминуло і освітній процес. Тема диплому повинна бути актуальною, інакше ви випаде з русла і будете відправлені допрацьовувати матеріал. А це, повірте, непросто помилки виправити. Потрібно буде переробити концепцію. Воно вам треба?

 

Як визначити актуальність дипломної роботи?

 

Підготовка до захисту диплому – це як біг з перешкодами. Будьте готові до каверзних запитань, заковиків, сумнівів і навіть скептицизму. В арсеналі досвідчених викладачів і членів комісії безліч вивертів, як швидко зрозуміти, наскільки актуальна робота. Думайте з ними на одній хвилі.

 

Актуальність виявляється двома пов’язаними способами:

 1. Визначається рівень вивчення проблеми в конкретній галузі. Дослідження повинно бути соціально значущим. Прям завчіть цю фразу і використовуйте її при відповіді – чому ж ви досліджуєте ромашки ромашкові, а не фіалки фіалкові.
 2. Виявляється перелік причин для проведення подальшого дослідження. Завдання студента – показати, що все не дарма, не просто так, а виключно на благо науки.

 

  Потрібна допомога у написанні роботи?

   

  Не можете відповісти, чому ж вибрали саме цю тему і в чому її актуальність? Ось вам кілька безпрограшних лайфхаків:

   

  • Попередні дослідження та експерименти зжили себе, стали неактуальними. Технічний прогрес, як не як, і все таке.
  • Вже наявні теорії і результати експериментів неповні або некоректні. Увага, перевірте, щоб в переліку робіт, які критикуєте, не було прізвища вашого керівника або викладача.
  • Ви прагнете, відчуваєте в собі сили і можливості отримати нові знання в цьому питанні.
  • З’явилися нові способи і методи, навіяні духом часу і трансформацією проблеми. І як тут не привести в приклад коронавірус – його усунення і лікування неможливо вакцинами для інших версій грипу. Тобто потрібні нові, актуальні методи і способи.

   

  З такими аргументами на користь актуальності хто вже тут посперечається про ваше прагнення і відповідальне ставлення.

   

  Актуальність описується тезово і становить у обсязі приблизно в 2-3 абзаци. Рекомендується вмістити думки в 4-6 речень. Практика показує, що цього цілком достатньо.

   

  Основні категорії актуальності

   

  Студенту-дипломнику важливо запам’ятати два аспекти – маловивчена і оптимізація. Це основні категорії актуальності. У вступі важливо вказати, що тема слабо, недостатньо, не в повному обсязі вивчена іншими дослідниками і / або вона теорія потребує вдосконалення.

   

  Тема актуальна, коли поєднуються такі умови:

  • у виниклої і гострої проблеми немає точного і грамотного рішення;
  • підняті питання вимагають об’єктивного розгляду;
  • відсутня необхідна концепція;
  • наявні дослідження частково застаріли і вимагають адаптації під сучасні умови.

   

  Актуальність також вимірюється такою характеристикою, як ретельність аналізу джерел. Без всебічного аналізу можна робити висновок про наявність чи відсутність в теорії необхідних рішень і тез з конкретного питання.

   

  Тобто якщо, наприклад, в двох авторитетних книгах написано про фіалки і їх колір, це зовсім не означає, що в інших джерелах немає більш детального опису. Таким чином, про актуальність можна судити тільки при ретельному і всебічному аналізі сучасних джерел.

   

  Актуальність помилково ототожнюють з науковою новизною або замінюють поняття. Ні. Це помилка. Новизна як характеристика дослідження більше пов’язана з інноваційністю. Саме за допомогою новизни (але не тільки) обґрунтовується актуальність. Не більше.

   

  Поширені помилки при описі актуальності

   

  Помилка 1. Біч багатьох дипломних робіт – не унікальність. Навіть якщо весь текст буде показувати, наприклад, потрібні 85% в системі Антиплагіат, але виявиться, що актуальність повністю або в основному не оригінальна – доопрацювання не уникнути.

  Порада. Навіть якщо списуєте (ой, вибачте, берете на замітку) ідеї у інших авторів – робіть це з розумом. Додавайте свої думки, глибоко перефразуйте.

   

  Помилка 2. Перерахування цифр і фактів без аргументації. Що за сухість тексту? Це ж не цінник або не технічний опис.

  Порада. Продемонструйте в тексті особисту зацікавленість і свою обізнаність у питанні. Аргументи – наше все.

   

  Помилка 3. Нелогічність і неправильність розміщення. Актуальність описується на початку вступу, перед цілями і завданнями. Вона завжди повинна відповідати змісту диплома. Ви ж не одягаєте в нічний клуб циліндр від смокінга і рвані джинси зі снікерсами? Це як мінімум не логічно і не доречно.  Так і в дипломі.

  Порада. Дотримуйтеся логічної послідовності, але пишіть вступ і, в тому числі, актуальність, після того, як готова основна частина диплому.

   

  А якщо часу, сил, нервів і бажання самостійно писати дипломну роботу немає, ви завжди можете оформити замовлення в компанії «Світ Знань».