Критерії Пірсона та Стьюдента – застосування та відмінності

12 Жов 2022
5 207

Ви студент магістратури і над вами “дамокловим мечем” висить дипломна робота із її практичною частиною? Або може бути ви аспірант, який проводить серйозні дослідження в галузі медицини і перед вами стоїть завдання у вигляді систематизації отриманих під час їх проведення даних? Тоді вас точно цікавить статистика та її критерії Стьюдента та Пірсона.

 

У чому сутність критерію хі-квадрат Пірсона?

Хі-квадрат Пірсона є зручним статистичним методом для здійснення аналізу зміни частот. Цей найцінніший інструмент перш за все застосовується для того, щоб проаналізувати дані в таблицях, які враховують спільний вплив певного фактора на результат (такі таблиці сполученості повинні бути представлені інтервалами або у вигляді частоти номінальних даних, але не безперервними кількісними величинами). Нерідко під час роботи зі сполученими таблицями хі-квадрат виступає підтримкою для аналізу впливу факторів ризику за допомогою розрахунку відносного та абсолютного ризиків, а також відношення шансів.

Щоб інструмент міг бути застосований для написання наукової статті, дисертації чи іншої роботи, слід брати до уваги такі умови:

 • тип даних. Як параметри повинні виступати якісні цілочисельні частоти, вимірювання номінальної шкали (наприклад, тип діагнозу при підготовці статті з медичної спеціальності), бінарні показники (наприклад, наявність або відсутність захворювання, або якихось симптомів захворювання). Також сюди може бути включена градація на чоловічу та жіночу стать);
 • кількість досліджуваних даних має перевищувати за 50. Така вибірка дозволить отримати максимально повну та достовірну картину;
 • за нульовою гіпотезою очікувана частота повинна бути не менше 5 (якщо цей показник нижче, тоді варто вдатися до використання критерію Фішера);
 • якщо йдеться про використання чотирипольних таблиць, тоді варто застосовувати поправку Йетса для таблиць сполученості;
 • групи, які зіставляються, повинні бути незалежними, на відміну від груп, які пов’язані між собою та аналізують певні зміни (наприклад, “до-після” застосування лікарського препарату або оперативного втручання). Для таких груп є тест МакНемара тощо.

 

Навіщо потрібен критерій Пірсона?

Пірсон запропонував даний критерій для перевірки гіпотези про відповідність емпіричного (спостережуваного) розподілу передбачуваному теоретичному (очікуваному) розподілу при великому обсязі статистичної вибірки. Використовуючи такий критерій можна, наприклад, визначити, у якого відсотка людей, які курять, буде виявлено артеріальну гіпертонію (в даному випадку інші фактори ризику будуть не важливими).

Недоліком критерію є те, що необхідність угруповання результатів спостережень в інтервали, а також об’єднання окремих інтервалів із малим числом спостережень призводить до втрати частини первинної інформації. Саме тому цей критерій рекомендується застосовувати разом із іншими.

 

Коли можна використати критерій Стьюдента?

Під цією назвою поєднується ціла низка статистичних тестів. Найчастіше критерій використовується для перевірки рівності середніх значень у різних вибірках. Наприклад, якщо ваше дослідження пов’язане з визначенням стану пацієнтів після прийняття тих чи інших препаратів. Перша вибірка міститиме пацієнтів, які приймали препарат А, друга – препарат Б, значеннями вибірки у такому разі будуть: термін одужання, температура через день-три після початку прийому, результати аналізів тощо. Також як приклад можна навести визначення врожайності поля внаслідок його обробки різних ділянках різними агротехнічними препаратами.

Щоправда, не варто забувати, що на висновки можуть вплинути випадкові фактори.

Цей критерій був запропонований Вільямом Госсетом і використовувався для оцінки якості пива на заводах Гіннесса, проте метод, що використовується, був визнаний комерційною таємницею і не міг бути розголошений. На початку 20 століття періодичному журналі “Біометрика” особливості даного критерію було викладено у статті за підписом Student.

Які умови мають бути виконані для застосування статистичного критерію Стьюдента?

Щоб отриманий результат відрізнявся об’єктивністю, важливо дотримуватись певних умов:

 • вимір може бути здійснений у шкалі відносин та інтервалів;
 • вихідні дані повинні мати нормальний розподіл;
 • якщо ми застосовуємо двовибірковий критерій для вибірок, які не залежать одна від одної, тоді важливо враховувати рівність дисперсій.

 

Порівняння двох критеріїв

Обидва критерії мають значення для отримання об’єктивних результатів дослідження. Критерій Пірсона відповідає на запитання, чи з однаковою частотою та чи інша ознака зустрічається в емпіричному і теоретичному розподілах – дозволяє зіставляти дані, починаючи зі шкали найменувань. Критерій Стьюдента дозволяє порівнювати незв’язані між собою вибірки. Застосування першого критерію пов’язане з великою кількістю умов, дотримання яких є необхідним для отримання об’єктивних результатів.

Якщо вам складно самостійно розібратися в тонкощах математичної статистики, довірте це рішення нам. У компанії «Світ Знань» можна замовити дипломну роботу та не переживати за результат.

Потрібна допомога у написанні роботи?
Звертайтесь за допомогою до наших спеціалістів і ми виконаємо будь-яке завдання

  Ви погоджуєтесь з правилами користування сервісом та даєте згоду на обробку персональних даних

  Популярні питання

  Ціна на роботи на замовлення узгоджується з кожним замовником окремо. Адже на кінцеву вартість впливає величезна кількість факторів, зокрема: вид студентської роботи (реферат коштує дешевше за курсову роботу, а ось вартість дипломної роботи обійдеться дорожче ніж написання курсової роботи), спеціальність та тема дослідження, термін, за який необхідно виконати курсову роботу чи іншу письмову працю, від складності через призму унікальності роботи тощо. Однак, в будь-якому випадку реферати курсові дипломні на замовлення у нас коштують менше ніж у конкуруючих компаній.

  Якщо вас цікавить написання курсової роботи чи дипломні роботи на замовлення залишайте заявку нашим менеджерам. Зробити це можна телефоном, через зручний для себе месенджер, або ж у нашому офісі в столиці. Ми подбали, щоб співпраця з нами приносила виключно задоволення кожному клієнту.

  Внести оплату за замовлення в компанії “Світ Знань” ви можете шляхом грошового переказу на безготівковий рахунок компанії, або ж готівкою в нашому офісі. Звертаючись до нас ви можете не сумніватися в тому, що робота буде виконана якісно (всі вимоги та побажання наукового керівника будуть враховані) і вчасно. Правки є безкоштовними, якщо вони здійснюються в межах узгодженого плану тексту дипломної роботи, курсової, магістерської роботи на замовлення.

  Так, саме тому ми можемо бути корисними для замовників із різних куточків України. Відповідно до умов співпраці з нами ви можете замовити виконання роботи онлайн, сплатити за неї через Приват24 чи інші додатки та отримати готове замовлення в зручний для себе месенджер.

  Ціна узгоджується із замовником після залишення заявки, однак перед тим, як автор компанії приступить до написання роботи, тому стосовно цього нюансу ви можете не перейматися. Алгоритм дій наступний – спочатку ви залишаєте заявку щодо роботи, потім менеджер узгоджує з вами всі деталі (термін виконання курсової роботи на замовлення, термін виконання та кількість сторінок диплому тощо), далі – підбирає автора, який впорається з роботою якнайкраще та узгоджує ціну.

  Якщо остання влаштовує замовника, то він вносить передплату в розмірі 50% й автор починає працювати над роботою на замовлення. Залишок за вартість роботи вноситься після того, як вона буде готова до відправлення автором. Правки в межах плану входять в ціну – для замовника це дуже зручно.

  Ні, оскільки для нас є важливою репутація обох сторін. Студенти, які замовляють курсові роботи, написання дипломної роботи тощо не знають хто саме готує для них роботи, в той же час вони можуть не сумніватися в тому, що робота виконується фахівцем, який має за плечима досвід роботи в певній сфері. А автори не знають для кого саме та для його ВНЗ вони пишуть роботу. Спілкування відбувається виключно через менеджерів. Проте стосовно оперативності комунікації можете не хвилюватись – менеджери все вирішують швидко.

  Так, наша компанія виконує роботи на замовлення, і у нас є банк готових робіт. Адже для нас є важливим, щоб на захисті в студента не було жодних проблем. Всі дипломні роботи, кожна курсова робота нашого авторства являють собою результат самостійного дослідження, не містять плагіату, є актуальними тощо. Вартість студентських робіт такого рівня є вищою, однак результат точно буде задовільним та дозволить студенту досягти поставленої перед ним мети.

  Про те, що нам можна довіряти свідчать численні відгуки клієнтів. Почитати такі відгуки клієнтів компанії можете на сайті нашої компанії чи на різних незалежних ресурсах. Всі роботи наших авторів виконуються вчасно, відрізняються бездоганність й при цьому ціна вашого завдання є завжди доступною.

  Right Menu Icon

  Залишіть свої контакти та наш менеджер зв'яжеться з Вами

   Оставьте свои контакты и наш менеджер свяжется с Вами