Оформлення таблиць в дипломній роботі

997
Час читання: 3 хвилини

Зміст

 

Таблиці та малюнки як елементи візуалізації вдало доповнюють зміст дипломної роботи, роблять матеріал більш зрозумілим і легким для сприйняття. Для їх розміщення потрібно дотримуватися певних правил, інакше доопрацювання забезпечене. Так уже заведено, що в нашій системі освіти, як і раніше, великий акцент робиться не тільки на зміст, а й на форму.

 

Де розміщувати таблиці в дипломі?

 

Рисунки і таблиці в дипломних роботах розташовуються відразу після фрагментів тексту, в яких йде згадка про цей матеріал. При цьому якщо згадки повторюються кілька разів, досить розміщення лише після першого. Далі можна вказувати відсилання на раніше розміщений елемент, наприклад, «дивіться таб.1».

 

Другий варіант – розташувати таблицю після тексту, в якому про неї згадується вперше, але на наступній сторінці. Це потрібно, якщо розрив елемента спотворює сенс. Тоді на аркуші з текстом буде порожній блок.

 

    Потрібна допомога у написанні роботи?

    Переносити таблицю на іншу сторінку, розриваючи її, небажано. Якщо проробляти цю маніпуляцію, то потрібно зробити так, щоб не втратилося цілісне сприйняття. Переносити можна тільки відокремлені рядки і стовпці. Не можна робити перенос на іншу сторінку, розриваючи при цьому один рядок і роблячи перенесення частини тексту з одного осередку. У таких випадках допускається залишення порожніх рядків на аркуші.

     

    Занадто великий обсяг таблиці, складність блок-схем і малюнків дозволяють виносити їх за межі розділів і підрозділів. У цьому випадку складаються окремі сторінки додатків. Допускається використання не тільки стандартного формату сторінки А4, але і варіанти А3, якщо цього вимагає масштаб.

     

    Які правила до оформлення таблиць і малюнків?

     

    Стандартні вимоги наступні :

    1. Таблиці завжди озаглавлювати. Назва вказується над схематичним блоком, з лівого краю, без застосування абзацного відступу.
    2. Обов’язково вказується слово «Таблиця», після чого прописується її порядковий номер (просто цифра, без використання номерного значка). Наступна складова – заголовок таблиці, що розміщується після короткого тире. Наприклад, друга таблиця з четвертого розділу буде називатися так: «Таблиця 4.2 – Результати опитувань».
    3. Для таблиць використовується двох цифрова нумерація. Перша цифра відповідає номеру розділу диплома, а друга – порядкове число таблиці в цьому конкретному розділі.
    4. Якщо таблиця переноситься і розділяється на частини, її шапка дублюється на наступній сторінці. Як альтернативу, можна застосувати просто нумерацію стовпців на наступній сторінці. При перенесенні на наступній сторінці зліва, без абзацного відступу, вказується фраза «продовження таблиці …» і її номер.
    5. Таблиця відокремлюється від основного тексту знизу і зверху одним порожнім рядком.

     

    Правила оформлення малюнків, зазначення їх назв і нумерації аналогічні. Природно, перенесення зображень неможливе і нелогічне. Тому малюнки або розміщуються на новому аркуші, або виносяться на формат А3 в додатки.

     

    Таблицею не може закінчуватися розділ, пункт або підрозділ. До початку нового структурного елементу диплома завжди повинен бути текст

     

    Як заповнювати таблицю в дипломній роботі?

     

    Зібрана й оброблена інформація всередині осередків і стовпців розміщується за певними правилами. Так, для назви заголовків і стовпців завжди використовується однина. Заголовки вказуються з великої літери, на відміну від підзаголовків, які завжди пишуться з малої літери.

     

    Після заголовків і підзаголовків крапка не ставиться. Рекомендовано їх горизонтальне розташування. Однак як виняток, якщо є обґрунтовані передумови, можна використовувати вертикальний варіант.

     

    Серед інших правил заповнення:

    • все горизонтальні осередки однорядкові;
    • цифрові показники вирівнюються по центру;
    • не можна використовувати розмір шрифту менше 10, він повинен бути чітко помітний і зрозумілий;
    • окремі стовпці вирівнюються по центру, а підрядкові заголовки – по лівій стороні;
    • в рядках, які не містять дані, проставляється прочерк;
    • при повторенні в графах одного і того ж тексту з одного слова, його дублювання не потрібно. Пишеться фраза «Те ж» і далі лапки. Це правило не підходить для повторюваних цифрових значень, знаків, марок, хімічних символів.

     

    Безумовно, інформація в таблицях повинна бути достовірною, а не взятою з повітря. Важливо, щоб смислове навантаження була прив’язане до тексту дипломної роботи. Не варто забувати про актуальність даних.

     

    Блоки-схеми завжди оформляються як малюнки, за аналогічними стандартами

     

    Це головні, але не вичерпні тонкощі заповнення та оформлення таблиць. Така робота вимагає копіткого підходу, часу і уваги. Чи не хочете або не можете виконати самостійно? Звертайтеся в компанію «Світ Знань».