Різниця між коледжем, технікумом і училищем

2 627
Час читання: 3 хвилини

Зміст

Якщо вас будуть дорікати відсутністю університетської освіти, сміливо оперуйте фактами. По-перше, Роман Абрамович, Олег Тіньков, Білл Гейтс, Стів Джобс так і не отримали свого часу вищу освіту. По-друге, деякі коледжі, технікуми і навіть училища випускають найкращих фахівців своєї справи. Пам’ятайте, диплом отримати легше, ніж справжні вміння. А саме вони приносять гроші і успіх.

 

Різниця технікумів і коледжів

 

Багато хто вважає, що коледж – просто новомодна іншомовна назва технікумів. У нашій системі освіти це не так. Установи дійсно мають багато спільного, але є двома різними категоріями.

 

Загальні характеристики:

 • і там, і там студенти здобувають середню спеціальну освіту.
 • випускникам надається звання «молодший спеціаліст».
 • в обох випадках допускається надходження не тільки після 11, але і після 9 класу.
 • відкриваються перспективи після закінчення продовжити навчання у вищому навчальному закладі, в тому числі з 2-3 курсу, якщо спеціальності збігаються і між навчальними закладами укладено відповідний договір.

 

Відмінності технікумів і коледжів на практиці:

 • Термін навчання – в коледжі – від 3 до 4 років, в технікумі – від 2 до 3 років.
 • Навчальна програма. У коледжі освітні предмети представлені досить широко, в технікумі акцент робиться на робочі спеціальності, тому в основному викладаються вузько профільні дисципліни.
 • Фундаментальна підготовка учнів в коледжі вважається сильніше, в той час як в технікумах така підготовка є базовою, а акцент робиться на практичні навички.
 • Система навчання в технікумах ближче до шкільної програми, а в коледжах – ближче до університетської.

 

Головна диференціація – в ступені акредитації. Коледжі мають 2-у ступінь акредитації, а технікуми – 1-у.

 

Різниця коледжів і ліцеїв

 

Ці два іноземні терміни також часто сприймаються як позначення одного і того ж навчального закладу. Такий підхід помилковий. Різниця принципова. Ліцеї дають учням тільки загальну освіту.  Виняток становлять деякі випадки, коли в ліцей були переформатовані колишні училища, і в них є можливість отримати початкову профосвіту.

 

У коледжі учні отримують середню спеціальну освіту, а навчальна програма максимально наближена до ВУЗівської. Ліцей скоріше варто розглядати як школу, в багатьох випадках з більш глибоким вивченням певних предметів. Учні-ліцеїсти випускаються з середньою професійною освітою.

 

Порівняння з училищами

 

Перше, що потрібно розуміти – училища не є славнозвісний «ПТУ» або «бурси». Вже ні. Раніше в такому форматі отримували тільки профосвіту початкового рівня. Сьогодні училища формально в принципі не існує. Всі вони реорганізовані і є відокремленими філіями вже розглянутих вище варіантів.

 

На сьогоднішній день студенти в таких структурах отримують атестати і початкової, і середньо професійної підготовки. У зв’язку з цим коледжі та училища за рівнем значущості в освітньому ланцюжку прирівняні один до одного. Керівництво училища відповідально за вибір програм, формату та інших особливостей процесу, які пропонуються вступникам.

 

Корисно! Освіти, отриманої в училищі, досить для випуску працівника сфери послуг або представника робітничих професій.

 

Порівняння технікумів і училищ

 

Училища не дозволяють здобути середню спецосвіту і пройти всебічну посилену підготовку за профілем. Разом з тим у технікумів, як установи з вищим ступенем акредитації серед всіх освітніх структур довузівської формату, є право за два-три роки навчання видавати диплом про середню спеціальну освіту з кваліфікацією молодшого спеціаліста.

 

Загальна освітня програма училища не передбачає глибини знань з якогось конкретного профілю, і тим більше, інтенсивного закріплення практичних навичок. Викладацький склад технікумів прагне забезпечити студентів саме такими знаннями і робить вагомий акцент на практичні навички та вміння. У цьому полягає основна відмінність, і вона є принциповою.

 

Всього в Україні налічується понад 1500 коледжів, технікумів, училищ, ліцеїв і центрів підготовки.  Лідируючі напрямки за кількістю:

 • транспорт, логістика, машинобудування – 670;
 • підприємництво, економіка, фінанси – 615;
 • електротехніка, електромеханіка – 480.

Розподіл по областям. Найбільша кількість в Донецькій області – понад 150, в Дніпровській – близько 120, і в Київській – близько 110 закладів.

Поради для вступників

 

Вибір навчального закладу для вступу після школи залежить від багатьох факторів: рівня знань, фінансових можливостей, регіону проживання, власного бачення подальших перспектив.

 

 1. Якщо стоїть завдання здобути середню спеціальну освіту і стати молодшим фахівцем – технікуми та коледжі є відмінним варіантом.
 2. Якщо необхідно зміцнити знання, підтягнути загальноосвітню програму і взяти собі час визначитися з майбутнім – коледжі або навіть ліцеї цілком підійдуть.
 3. Подавайте документи в технікум, якщо хочете швидше приступити до роботи і розвиватися як практичний фахівець.
 4. Якщо чітко спланували отримувати в майбутньому вищу освіту і потребуєте підготовки, зупиніться на варіанті коледжу або училища після 9 класу з потужною загальноосвітньою програмою.

 

Пам’ятайте!  Диплом молодшого спеціаліста відкриває широкі можливості працевлаштування і служить відмінним стартом. Диплом про вищу освіту є інструментом кар’єрного зростання і професійного удосконалення.

 

Давайте будемо відверті: немає жодної людини, якій завадила освіта. Можливо, не допомогло – тут питання реалізації та умов. Але не завадило. Як то кажуть, зайвим не буде. А допомогти без проблем закінчити технікум або коледж з правильно виконаними завданнями вам допоможе компанія «Світ Знань».

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована