Зміст
Реферат – не просто 10-15 сторінок передрукованого тексту, а самостійна наукова робота, хоч і найлегша з усіх існуючих. Природно, є певні вимоги і стандарти ДСТУ, яких обов’язково повинні дотримуватися. Інакше «забракування» гарантоване. Скільки і чого писати? Давайте розберемося.
Скільки сторінок має бути в роботі?
Універсальна відповідь – сторінок повинно бути достатньо, щоб розкрити тему і надати їй логічний завершений сенс. Діапазон сторінок – від 8 до 20 стандартних листів А4. В еквіваленті чистих символів це приблизно 15 тисяч – 35 тисяч символів без пробілів.
Кількість сторінок не включає додатки у вигляді схем, таблиць, діаграм, якщо такі є. Також важливим є дотримання єдиного шрифту і оформлення (полуторний інтервал, 14 кегль, поля). Ці вимоги однакові для всіх студентських робіт.
Кількість сторінок безпосередньо залежить від тематики. Якщо науки точні і сильно не пофілософствуєш, тема, наприклад, з фізики або прикладної математики може бути достатньо розкрита на 8-10 аркушах. Якщо профіль гуманітарний, стислість не завжди буде сестрою таланту, і кількість сторінок, отже, збільшується.
Зверніть увагу! Вимога до унікальності реферату – 60-70%. Без його дотримання робота буде розцінена як плагіат, і про складання не буде й мови.
Обсяг реферату та його розділів
У рефераті як міні дослідженні є своя структура. Для того щоб він виглядав гармонійно і відповідав ДСТУ потрібно дотримуватися такого співвідношення:
- Титульна сторінка – 1 аркуш.
- Зміст – 1 аркуш.
- Вступ – 1-2 аркуші.
- Розділи – розбивка по 5 аркушів на кожен розділ (приблизно).
- Висновок 1-2 аркуші.
- Список використаної літератури – 1-2 аркуші.
На обсяг впливають цитування. Однак цим інструментом зловживати не можна. Цитати вставляються тільки там, де вони дуже доречні і незамінні за змістом. Інакше автора можуть звинуватити в умисному розтягуванні тексту. Так що написати реферат у вигляді суцільних цитат не вийде (а було б дуже легко). Посилання вітаються, але також в розумних межах – 1-2 на сторінку.
Важливо! Не варто перериватися в думки для дотримання обсягу. Якщо тема не повністю розкрита, і вона дійсно є цікавою, кілька сторінок не стануть вирішальними. Однак якщо сказати по темі більше нічого, не варто навмисне лити воду для обсягу.
Правила оформлення реферату
Кожен структурний елемент починається тільки з нової сторінки. Текст друкується на одному боці аркуша. Будь який реферат обов’язково повинен бути пронумерований. З цією метою використовується опція текстового редактора, а не ручне проставляння сторінок.
Відповідно до ДСТУ нумерація починається тільки з третьої сторінки, тобто з моменту написання. Однак титульний лист і зміст включені в загальну кількість аркушів. Тобто на сторінці зі вступом проставляється відразу цифра 3.
Де саме проставляти, у верхній або нижній частині сторінки, потрібно уточнити в методичних рекомендаціях (тут же, як правило, описуються всі інші вимоги щодо оформлення). Якщо чіткої вказівки немає, числа краще виглядають справа внизу.
Зверніть увагу! Нумерація застосовується не тільки до аркушів, а й до розділів, а також ілюстрацій і графіків. При цьому важливо, щоб всі малюнки були пронумеровані з прив’язкою до розділу, тобто, наприклад 1.1, 2.3 тощо.
Ви завжди можете доручити написання та оформлення реферату (як і будь-якої іншої студентської роботи) компанії «Світ Знань». Будьте впевнені, питання з об’ємом, якістю, унікальністю не виникне.