Зміст
Ніщо так не запам’ятовується, як перше враження і фінальна крапка. Стосовно до дипломних робіт висновок грає ключову роль. Це підсумки всього зробленого, результати і докази, що все написано не дарма, і студент засвоїв освіту правильно. У цій статті ми проставимо головні акценти фінальної точки диплому.
Що таке висновок в дипломній роботі?
Висновок – це обов’язковий структурний елемент дипломної роботи. Він розташовується після основних розділів перед бібліографічним списком. У ньому підсумовується пророблене дослідження, і робляться власне висновки. Причому важливо підкреслити – що аргументовані висновки, а не просто особиста думка і оцінка в дусі «вау, сподобалося».
Зміст висновків повинен відображати таку інформацію:
- висновки з практичних і теоретичних питань, проблемних аспектів, яких торкнувся в своїй роботі або до яких прийшов автор;
- підсумкові оцінки досліджень і емпіричного досвіду і короткі результати цього фрагмента роботи;
- аргументи на користь захисту ключових положень дипломної роботи і доводи, чому і в чому вона відрізняється від інших тисяч дипломних досліджень;
- практичні поради та рекомендації, як і де можна застосувати підсумки і напрацювання диплома;
- особиста думка автора, наскільки обрана тема перспективна для подальшого дослідження в цьому руслі;
- загальні підсумки і оцінка – чи досягнута поставлена мета і, якщо була висунута гіпотеза, наскільки вона вдалося підтвердити чи спростувати.
Висновок – це огляд всієї виконаної роботи. Він короткий, чіткий, ємний і, головне, – повністю відображає суть. Це критерії ідеального варіанту. Їх можна вважати універсальними для будь-якої теми і дисципліни.
Висновок не може суперечити основним розділам і не повинен включати аргументи і доводи, яких немає в самому дослідженні.
Яка структура висновків дипломної?
Фінальну частину дипломної роботи прийнято писати за умовним шаблоном, орієнтуючись при цьому на вступ. Основні елементи цих «першої» і «останньої» точок схожі, але в заключенні є місце суб’єктивізму і особистій позиції автора. Базовими принципами залишається ємність і лаконічність.
Структура висновків складається з трьох базових елементів. Перший – вступна частина. Кількома реченнями потрібно ввести в проблему наукової праці, умовно кажучи, підготувати аудиторію. Неправильно починати висновок з фрази «В результаті проведеного дослідження …».
Наступний елемент структури – основна частина, з висновками, результатами дослідження. Відображаються головні пункти з теоретичної та практичної частини. Обов’язково співзвучно даються відповіді за всіма пунктами вступу, тобто ці частини кореспондують один з одним. По кожній поставленій задачі повинен бути зроблений висновок.
І, нарешті, третя частина – заключна. У ній підтверджується практична цінність диплома, наводяться особисті думки і висновки автора, і, найголовніше, рекомендації – де, що і як можна впровадити, поліпшити, вдосконалити завдяки напрацюванням диплома.
Орієнтовний обсяг висновків в дипломній роботі – 5% -7% тексту, тобто 2-4 аркуша А4 або 4-8 тисяч знаків без пробілів. З технічних спеціальностей – менше, з гуманітарних напрямках – більше.
Як правильно написати висновок до диплому?
Є базові пункти, яким обов’язково потрібно слідувати:
- Унікальність. Ця вимога застосовується і до всієї роботи, і до окремих структурних елементів. Плагіат неприпустимий.
- Узагальненість і цілісність. Висновок – це не набір окремих фрагментів-тез, а цілісний взаємопов’язаний матеріал.
- Абсолютна відповідність змісту диплома. Відсутність протиріч між аргументами основної частини і висновками.
- Грамотність. Це універсальне правило, але його часто ігнорують. Потрібно враховувати, що висновки читається завжди, тому краще не псувати свій авторський імідж.
- Поєднання висновків теоретичної і практичної частини диплома. Важливо, щоб вони були не самі по собі, а сформовані в єдине ціле. Часто студенти йдуть шляхом найменшого опору. Тобто копіюються висновки з першого розділу, потім з наступних розділів, і просто комбінуються окремими фрагментами, хоча ніяк між собою не зв’язуються.
Для високої оцінки на захисті проста компоновка і копіпаст не пройдуть. Потрібна творчість, авторський підхід. Це майданчик для вираження і авторської позиції. Обов’язкова умова гарного заключення – відповіді на всі завдання, поставлені у вступі. І, звичайно ж, якщо є гіпотеза, у висновках має бути описано, наскільки вона підтвердилася і в якій частині.
У компанії «Світ Знань» кожен студент зможе отримати відповіді на питання, які викликають подив. І, головне, – замовити дипломну роботу і не переживати за правильність висновку.