Як написати дипломну роботу самостійно?

656
Час читання: 5 хвилини

Зміст

 

 

Україна як і раніше входить в число країн з високим рівнем освіти, не дивлячись ні на що. Щороку десятки тисяч майбутніх бакалаврів і магістрів пишуть випускні кваліфікаційні дослідження і успішно їх захищають. Незважаючи на модернізацію в науковій сфері, цей формат вважається безальтернативним.

 

У статті ми поговоримо, як підготувати роботу самостійно, і чому в цьому питанні немає дрібниць.

 

Що таке диплом?

 

Диплом – це письмова наукова праця на приблизно на 100 аркушах, яка пишеться з метою підтвердити отримані за роки навчання знання, навички, вміння. Це інструмент перевірки компетентності та теоретичної підготовки. Характерні ознаки:

  Потрібна допомога у написанні роботи?
  • науковість;
  • авторство;
  • унікальність;
  • грамотність;
  • достовірність;
  • структурованість.

   

  Без дотримання цих базових критеріїв стає неможливою головна функція документа – забезпечення допуску до захисту. Дипломи можна порівняти з результатами творчості. Адже вони теж народжуються в творчих муках і вимагають креативу.

   

  Під дипломом ми з вами маємо на увазі або документ, що засвідчує процес завершення освіти, або випускну кваліфікаційну роботу. Без другого про перший не може бути й мови. Право називатися гордим ім’ям спеціаліста, магістра або бакалавра потрібно заслужити. З цією метою на останньому курсі пишеться таке завдання.

  Поняття дипломних робіт і дипломних проектів є тотожним. Просто в першому випадку формулювання доречне для студентів, які освоюють творчі, економічні та гуманітарні спеціальності, а в другому – для випускників інженерних, технічних факультетів.

   

  Для чого потрібна дипломна ВКР?

   

  Головне призначення випускної КР – покінчити з навчанням раз і назавжди. Ну, або як ви там вирішите про своє майбутнє. На випускному факультеті це трамплін до закінчення вищої освіти. Без наукової праці не буде підтвердження головного документа.

   

  Однак цим призначення дипломів не обмежується. Вони можуть знадобитися, якщо:

  • в подальшому планується написання дисертації;
  • ведеться активна публікаційна діяльність, і матеріали досліджень можуть використовуватися в наукових статтях;
  • є намір перепродати працю і отримати гонорар. (Жарт! З сучасними системами перевірки на плагіат це неможливо! А були часи ..ех).
  • вам дійсно цікаво занурюватися в питання. Можливо це основа майбутніх відкриттів, патентів, винаходів, що стане способом реалізуватися і прогодуватися.

  Практика показує, що поки жоден інший спосіб не зарекомендував себе так продуктивно як ВКР.

   

  Як писати дипломну роботу з нуля?

   

  Як корабель назвеш, так він і попливе. Тому формат «з нуля» передбачає пошук ідеї. Може у вас є задумки, переваги, інтереси. Ймовірно, ви вже бачите, з чим зв’яжете своє життя в майбутньому. Відмінний варіант – якщо тема буде близька і «відчутна».

   

  Якщо ідей немає – зверніться на кафедру і до наукового керівника. Що-що, а задавати вектор руху ці товариші вміють. Іноді стусаном, іноді порадою. Результат не змусить себе чекати. Не намагайтеся відкривати велосипед, але і не заходьте занадто в нетрі. Наукова праця має бути якісною.

   

  Вид і специфіка дипломного проекту залежить від дисципліни. Якщо за плечима є еталонні курсові, наукові статті та інші дослідження, їх можна і навіть потрібно включати в кваліфікаційне дослідження. І так, не забудьте взяти методичні рекомендації. Повірте, їм потрібно слідувати неухильно.

   

  Які етапи підготовки дипломної?

   

  Умовно процес можна розділити на три етапи:

  1. Підготовчий. Тут ви активно проводите пошук джерел, вивчаєте актуальність і проблематику, приймаєте рішення, чи доцільно брати саме цю тему. А ще – складаєте робочий план, краще, якщо він буде з графіком.
  2. Практичний. Це час друкування теоретичної і практичної частини, додавання всьому матеріалу змістовної форми, формулювання вступної та підсумкової частини. Іншими словами, на основному етапі створюється «тіло» статті. До слова, чим краще і якісніше виконаний перший етап, тим легше пройде цей.
  3. Фінальний, коригувальний. Підсумкова стадія – надання змісту потрібної форми. Складаються всі відсутні структурні елементи, наприклад, зміст, титульний лист, оформлюється список літератури і додатки. Проводиться фінальне вичитування і перевірка на предмет помилок, неточностей.

   

  Завершальний штрих – підготовка доповіді на захист.

   

  Унікальність випускного кваліфікаційного завдання не повинна бути нижче 80%. Краще більше. Утопічною є відмітка в 55%. Це точка неповернення – тема дослідження знімається зовсім, а захист переноситься на рік.

   

  Як оформлюється дипломна робота?

   

  Є два настільних документа студента-дипломника на фінальному етапі – методичні рекомендації та ДСТУ 3008-95. Стандарт максимально адаптований під європейські правила оформлення і дуже докладно описує всі деталі. Наприклад:

   

  • роздруківка на папері А4 з щільністю 80;
  • однаковий розмір шрифту по всьому тексту, крім заголовків – TimesNewRoman, полуторний інтервал, кегль 14;
  • дозволено використовувати папір А3 для об’ємних таблиць та ілюстрацій;
  • розділи починаються з нового аркуша;
  • проставляються абзаци, застосовується вирівнювання по ширині;
  • відступи полів 3/1/2 см зліва / внизу, вгорі / справа;
  • роздруківка сторінок з одного боку; нумерація аркушів;
  • вертикальне розташування аркуша.

   

  Оформлення передбачає, що нумерується і формується список книг і статей. Джерел мають бути не менше 50. Діапазон 70-80 достатній. Величезне значення має «вік» теорії – не старше 4 років.

   

  Чого не можна допускати в дипломах?

   

  Помилок. Як би це банально не звучало, але наукова праця передбачає відповідність певному високому рівню. До однозначних табу відносяться всі види помилок, включаючи орфографію, синтаксис, стилістику, пунктуацію. Не допускається спотворення фактів і «підгін» цифр.

   

  Найжорсткіший критерій перевірки – унікальність. Дипломні проекти завжди повинні бути авторськими. Порушення інтелектуального права, плагіат, штучне підвищення унікальності такими забороненими прийомами, як копіпаст, сінонімайз, умисні помилки заборонені і жорстко караються, аж до зняття роботи.

   

  Не можна допускати невідповідності структурних елементів між собою. Непоправна помилка – коли тема і зміст дослідження не стикуються. Якщо у введенні описана гіпотеза, вона не може ігноруватися у висновках. Вона або підтверджується, або спростовується. Краще – підтвердити, хоча б частково.

   

  Що потрібно для захисту випускної КР?

   

  Захисту диплома передує передзахист. Це своєрідна генеральна репетиція, в ході якої можна виявити всі прогалини і вчасно їх усунути. На ній присутній науковий керівник, начальник кафедри, і можливо, кілька викладачів звідти ж. Що потрібно:

   

  • написати сам об’єкт захисту, правильно оформити, неодноразово перевірити;
  • скласти доповідь на 10 хвилин, відрепетирувати;
  • потренуватися у відповідях на питання, прорахувати можливі варіанти;
  • підготувати презентацію;
  • роздрукувати роздатковий матеріал.

   

  Потрібно заздалегідь потурбуватися про достатню кількість копій супровідної документації до дипломної, щоб вона дісталася кожному присутньому. Захист не повинний бути спонтанною. Пам’ятайте, навіть найякісніший текст важливо грамотно піднести.

  Уважно прислухайтеся до рекомендацій на передзахисті. Обов’язково виправте всі недоліки до фінального етапу.

   

  Які секрети захисту диплома «на відмінно»?

   

  Як то кажуть, без праці не витягнути самі знаєте що. Ваша праця як дипломника полягає в грамотній підготовці. Важливо не тільки те, що піднести, але ще і як. По-перше, виспіться напередодні. Це дуже важливо, хоча може в силу юного віку вам ще не зрозуміло.

   

  По-друге, репетируйте свою доповідь: з родичами, іграшками, друзями, перед самим собою в дзеркалі. Цікаво? Ось і комісії буде також. Робіть акценти на кожен розділ, використовуйте інтонацію. Пам’ятайте, чим більш ємною буде промова, тим менше питань залишиться.

   

  Зовнішній вигляд, тобто оформлення диплому, забезпечене, пора братися за свій. Хто б що не говорив, а зустрічають як і раніше по одягу. Зробіть так, щоб він не викликав здивування. Разом з тим діловий стиль може, а в вашому випадку повинен бути красивим. Це третій аспект.

  По-четверте, не хвилюйтеся. Легко сказати. Зосередженість ще нікому не завадила, а нерви – навпаки.

   

  Не варто відкладати написання дипломної роботи на останній момент. Чим раніше почати, тим більше шансів на успіх. Будь який науковий матеріал повинен «відлежатися» і повторно перевірятися. Плюс ніхто не відміняв форс-мажори. Ціна питання надто висока, не ризикуйте.

   

  Говорити ще можна багато про що: про авторський почерк і логічність викладу, цікавих джерелах і доречності доводів, правильних посиланнях і «ворогів» унікальності. На особливу увагу заслуговує експериментальна частина, якщо є така потреба. Висновок один – вам не ставлять нереальні завдання; це складно, але можливо.

   

  Як не крути, без диплома немає диплома.  Ось така тавтологія.  Якщо немає часу, сил, можливостей для самостійного написання, звертайтеся в компанію «Світ Знань».  Ми функціонуємо в Києві і по всій країні дистанційно, пропонуємо найкращі умови співпраці і гарантуємо успішний результат.  Чому?  Тому що в нашій команді – перевірені професіонали, які горять своєю справою.