Як оформляти посилання в дипломній роботі

27 Кві 2021
2 441

Оформлення дипломних робіт передбачає правильність вказівки кожного посилання і виноски. Що це за поняття, в чому їх відмінності, і які правила написання – поговоримо в цій статті. Перше, що робиться кожним відповідальним студентом, відкривається ДСТУ та методичні рекомендації.

 

Виноски та посилання: в чому різниця

Значення виносок і посилань часто ототожнюють. Це не зовсім вірно. Дійсно обидва варіанти використовуються для форматування тексту і дозволяють отримати ідентифікаційну інформацію про джерело. Однак грамотним вважається наступний підхід.

 • Виноски – це фрагмент внизу сторінки під самим текстом. Найчастіше він нумерується за допомогою спеціальної опції в текстовому редакторі Word.
 • Бібліографічне посилання – це внутрішнє наповнення виноски, інформація в ній. Мається на увазі автор, назва джерела, кількість сторінок та інша інформація, що дозволяє знайти першоджерело або повну версію.

З іншого боку, не всі наявні посилання оформляються посиланнями. Вони можуть розташовуватися не тільки внизу сторінки. Таким чином, можна стверджувати, що виноска є однією з різновидів оформлення посилання. Складно? Тоді простіше. Якщо мова йде про виноски – це те, що ми бачимо внизу сторінки, під рискою, дрібним шрифтом.

При оформленні диплому рекомендується дотримуватися такого співвідношення: 1-2 виноски на одну сторінку. Максимум – 3, якщо це обґрунтовано

Які бувають бібліографічні посилання?

В ДСТУ 8302:15 виділено три основних види:

 1. Внутрішньо текстові. Вони доречні, якщо більша частина відомостей про об’єкт, на який посилається автор, розміщена в самому тексті. Так зручно читати і легше сприймати матеріал. Найчастіше формат доречний для невеликих за обсягом документів. Такі бібліографічні замітки оформляються в круглих дужках.
 1. Підрядкові. Вони виносяться в нижню частину сторінки, якщо в середині тексту їх використання небажано або заборонено. Такий підхід розвантажує і полегшує матеріал, дозволяє не відволікатися на другорядну інформацію. Вони поділяються на дві форми:
 • Повні. Приклад. Україна в цифрах. 2010: Додати стат. зб .// Держ. ком. статистики України: Консультант, 2010 року. С. 27-29.
 • Короткі. Приклад. Україна в цифрах. 2010. Київ. 2010. С. 27-29.
 1. Затекстові. Використовуються переважно в наукових виданнях при неодноразовій згадці джерела. У квадратних дужках розміщується цифра, що відповідає номеру за списком в кінці.

 

Правила оформлення посилань в дипломі

У дипломній роботі, як правило, використовуються підрядкові посилання. Це зручно і грамотно для такого формату. Їх змістовне наповнення наступне:

 • назва бібліографічного запису (ім’я автора);
 • основна назва документів;
 • інформація, яка пояснює або доповнює назву;
 • дані, що пояснюють, хто несе відповідальність за джерело (фізичні особи або організації, які брали участь в розробці, створенні, написанні документа);
 • інформація про повторність видання;
 • вихідні дані, наприклад , рік і місце випуску;
 • позначення і номер випуску документа;
 • обсяг джерела, кількість томів, сторінок;
 • назва – журнал, збірка, газета;
 • місцезнаходження об’єкта, на який посилається автор, тобто конкретні сторінки;
 • примітки, наприклад, якщо має місце депонована робота або електронний ресурс.

Не всі з цих пунктів є обов’язковими. Назва, сторінки, рік і видавець повинні вказуватися завжди.

Кожній виносці повинен відповідати пункт в списку літератури в роботі. І навпаки, не можна вказувати джерела, на які автор не посилався по тексту

Як грамотно оформити посилання в дипломі?

Підрядкові бібліографічні посилання зв’язуються з текстом за рахунок так званих знаків виноски. Вони відокремлюються від основного матеріалу проміжком і подаються на верхній лінії шрифту. Використовується наскрізна порядкова нумерація всього документа, окремого розділу або посторінково. Використовуються арабські цифри.

Наприклад, Іванов О. Я. Шлях до цінової стабільності: досвід іноземних держав: монографія / відп. Ред. А. А. Усик. Київ: УБС НБУ, 2015. С.23-24.

 

Якщо автор посилається на електронний ресурс віддаленого доступу, і в тексті є бібліографічні ідентифікуючі відомості, можна вказувати тільки електронну адресу. Альтернативою словосполучення «режим доступу» служить абревіатура «URI» або «URL».

Приклад, як оформити. Маніфест ІФЛА про Internet: прийнятий сесією Ради ІФЛА 23 серпня 2002 г. / пер. з англ. В.С.Пашкова.

Виглядає так. URL: http://archive.ifla.org/III/misc/im-ua.pdf. (Дата звернення 20. 10. 2002).

 

Як зазначаються повторні посилання?

В дипломах нерідко доводиться посилатися на одне і те ж джерело. Тут є своя специфіка. Застосовується скорочена форма для економії часу і обсягу. При цьому важливо, щоб в першій повній версії була надана вся вичерпна інформація.

Якщо робиться повторне посилання, в ньому дозволено поміщати інформацію, якої не було в первісному варіанті. На прикладі підрядкових виносок це виглядає так:

 

Первинна.

Толстоногов В. Г. Лекції з цивільного процесу. Вид. 2-е. Київ, 2016. 245 с.

Повторна.

Толстоногов В. Г. Лекції з цивільного процесу. С. 28-32.

 

Ще приклад. Первинна. Фінанси суднобудівних підприємств: монографія / І. А. Ціцкарідзе й ін. Херсон, 2016. 234 с.

Вторинна. Фінанси суднобудівних підприємств. С. 123.

 

При вказівці інформації повторно дозволяється застосування скорочень довгих назв за допомогою трикрапки, поставленої замість останніх кількох слів.

Посилатися можна тільки на реальну, достовірну інформацію. Ці дані перевіряються на захисті

Є сумніви у власних силах або ніколи розбиратися в тонкощах процесу? Вам допоможуть в компанії «Світ Знань». Пропонуємо всі види студентських робіт «під ключ». Це означає, що ні про що, в тому числі про посилання, вам не доведеться переживати. Майстерність кращих авторів до ваших послуг.

Потрібна допомога у написанні роботи?
Звертайтесь за допомогою до наших спеціалістів і ми виконаємо будь-яке завдання

  Ви погоджуєтесь з правилами користування сервісом та даєте згоду на обробку персональних даних

  Популярні питання

  Ціна на роботи на замовлення узгоджується з кожним замовником окремо. Адже на кінцеву вартість впливає величезна кількість факторів, зокрема: вид студентської роботи (реферат коштує дешевше за курсову роботу, а ось вартість дипломної роботи обійдеться дорожче ніж написання курсової роботи), спеціальність та тема дослідження, термін, за який необхідно виконати курсову роботу чи іншу письмову працю, від складності через призму унікальності роботи тощо. Однак, в будь-якому випадку реферати курсові дипломні на замовлення у нас коштують менше ніж у конкуруючих компаній.

  Якщо вас цікавить написання курсової роботи чи дипломні роботи на замовлення залишайте заявку нашим менеджерам. Зробити це можна телефоном, через зручний для себе месенджер, або ж у нашому офісі в столиці. Ми подбали, щоб співпраця з нами приносила виключно задоволення кожному клієнту.

  Внести оплату за замовлення в компанії “Світ Знань” ви можете шляхом грошового переказу на безготівковий рахунок компанії, або ж готівкою в нашому офісі. Звертаючись до нас ви можете не сумніватися в тому, що робота буде виконана якісно (всі вимоги та побажання наукового керівника будуть враховані) і вчасно. Правки є безкоштовними, якщо вони здійснюються в межах узгодженого плану тексту дипломної роботи, курсової, магістерської роботи на замовлення.

  Так, саме тому ми можемо бути корисними для замовників із різних куточків України. Відповідно до умов співпраці з нами ви можете замовити виконання роботи онлайн, сплатити за неї через Приват24 чи інші додатки та отримати готове замовлення в зручний для себе месенджер.

  Ціна узгоджується із замовником після залишення заявки, однак перед тим, як автор компанії приступить до написання роботи, тому стосовно цього нюансу ви можете не перейматися. Алгоритм дій наступний – спочатку ви залишаєте заявку щодо роботи, потім менеджер узгоджує з вами всі деталі (термін виконання курсової роботи на замовлення, термін виконання та кількість сторінок диплому тощо), далі – підбирає автора, який впорається з роботою якнайкраще та узгоджує ціну.

  Якщо остання влаштовує замовника, то він вносить передплату в розмірі 50% й автор починає працювати над роботою на замовлення. Залишок за вартість роботи вноситься після того, як вона буде готова до відправлення автором. Правки в межах плану входять в ціну – для замовника це дуже зручно.

  Ні, оскільки для нас є важливою репутація обох сторін. Студенти, які замовляють курсові роботи, написання дипломної роботи тощо не знають хто саме готує для них роботи, в той же час вони можуть не сумніватися в тому, що робота виконується фахівцем, який має за плечима досвід роботи в певній сфері. А автори не знають для кого саме та для його ВНЗ вони пишуть роботу. Спілкування відбувається виключно через менеджерів. Проте стосовно оперативності комунікації можете не хвилюватись – менеджери все вирішують швидко.

  Так, наша компанія виконує роботи на замовлення, і у нас є банк готових робіт. Адже для нас є важливим, щоб на захисті в студента не було жодних проблем. Всі дипломні роботи, кожна курсова робота нашого авторства являють собою результат самостійного дослідження, не містять плагіату, є актуальними тощо. Вартість студентських робіт такого рівня є вищою, однак результат точно буде задовільним та дозволить студенту досягти поставленої перед ним мети.

  Про те, що нам можна довіряти свідчать численні відгуки клієнтів. Почитати такі відгуки клієнтів компанії можете на сайті нашої компанії чи на різних незалежних ресурсах. Всі роботи наших авторів виконуються вчасно, відрізняються бездоганність й при цьому ціна вашого завдання є завжди доступною.

  Right Menu Icon

  Залишіть свої контакти та наш менеджер зв'яжеться з Вами

   Оставьте свои контакты и наш менеджер свяжется с Вами