Як оформляти посилання в дипломній роботі

27 Кві 2021
919

Оформлення дипломних робіт передбачає правильність вказівки кожного посилання і виноски. Що це за поняття, в чому їх відмінності, і які правила написання – поговоримо в цій статті. Перше, що робиться кожним відповідальним студентом, відкривається ДСТУ та методичні рекомендації.

 

Виноски та посилання: в чому різниця

Значення виносок і посилань часто ототожнюють. Це не зовсім вірно. Дійсно обидва варіанти використовуються для форматування тексту і дозволяють отримати ідентифікаційну інформацію про джерело. Однак грамотним вважається наступний підхід.

 • Виноски – це фрагмент внизу сторінки під самим текстом. Найчастіше він нумерується за допомогою спеціальної опції в текстовому редакторі Word.
 • Бібліографічне посилання – це внутрішнє наповнення виноски, інформація в ній. Мається на увазі автор, назва джерела, кількість сторінок та інша інформація, що дозволяє знайти першоджерело або повну версію.

З іншого боку, не всі наявні посилання оформляються посиланнями. Вони можуть розташовуватися не тільки внизу сторінки. Таким чином, можна стверджувати, що виноска є однією з різновидів оформлення посилання. Складно? Тоді простіше. Якщо мова йде про виноски – це те, що ми бачимо внизу сторінки, під рискою, дрібним шрифтом.

При оформленні диплому рекомендується дотримуватися такого співвідношення: 1-2 виноски на одну сторінку. Максимум – 3, якщо це обґрунтовано

Які бувають бібліографічні посилання?

В ДСТУ 8302:15 виділено три основних види:

 1. Внутрішньо текстові. Вони доречні, якщо більша частина відомостей про об’єкт, на який посилається автор, розміщена в самому тексті. Так зручно читати і легше сприймати матеріал. Найчастіше формат доречний для невеликих за обсягом документів. Такі бібліографічні замітки оформляються в круглих дужках.
 1. Підрядкові. Вони виносяться в нижню частину сторінки, якщо в середині тексту їх використання небажано або заборонено. Такий підхід розвантажує і полегшує матеріал, дозволяє не відволікатися на другорядну інформацію. Вони поділяються на дві форми:
 • Повні. Приклад. Україна в цифрах. 2010: Додати стат. зб .// Держ. ком. статистики України: Консультант, 2010 року. С. 27-29.
 • Короткі. Приклад. Україна в цифрах. 2010. Київ. 2010. С. 27-29.
 1. Затекстові. Використовуються переважно в наукових виданнях при неодноразовій згадці джерела. У квадратних дужках розміщується цифра, що відповідає номеру за списком в кінці.

 

Правила оформлення посилань в дипломі

У дипломній роботі, як правило, використовуються підрядкові посилання. Це зручно і грамотно для такого формату. Їх змістовне наповнення наступне:

 • назва бібліографічного запису (ім’я автора);
 • основна назва документів;
 • інформація, яка пояснює або доповнює назву;
 • дані, що пояснюють, хто несе відповідальність за джерело (фізичні особи або організації, які брали участь в розробці, створенні, написанні документа);
 • інформація про повторність видання;
 • вихідні дані, наприклад , рік і місце випуску;
 • позначення і номер випуску документа;
 • обсяг джерела, кількість томів, сторінок;
 • назва – журнал, збірка, газета;
 • місцезнаходження об’єкта, на який посилається автор, тобто конкретні сторінки;
 • примітки, наприклад, якщо має місце депонована робота або електронний ресурс.

Не всі з цих пунктів є обов’язковими. Назва, сторінки, рік і видавець повинні вказуватися завжди.

Кожній виносці повинен відповідати пункт в списку літератури в роботі. І навпаки, не можна вказувати джерела, на які автор не посилався по тексту

Як грамотно оформити посилання в дипломі?

Підрядкові бібліографічні посилання зв’язуються з текстом за рахунок так званих знаків виноски. Вони відокремлюються від основного матеріалу проміжком і подаються на верхній лінії шрифту. Використовується наскрізна порядкова нумерація всього документа, окремого розділу або посторінково. Використовуються арабські цифри.

Наприклад, Іванов О. Я. Шлях до цінової стабільності: досвід іноземних держав: монографія / відп. Ред. А. А. Усик. Київ: УБС НБУ, 2015. С.23-24.

 

Якщо автор посилається на електронний ресурс віддаленого доступу, і в тексті є бібліографічні ідентифікуючі відомості, можна вказувати тільки електронну адресу. Альтернативою словосполучення «режим доступу» служить абревіатура «URI» або «URL».

Приклад, як оформити. Маніфест ІФЛА про Internet: прийнятий сесією Ради ІФЛА 23 серпня 2002 г. / пер. з англ. В.С.Пашкова.

Виглядає так. URL: http://archive.ifla.org/III/misc/im-ua.pdf. (Дата звернення 20. 10. 2002).

 

Як зазначаються повторні посилання?

В дипломах нерідко доводиться посилатися на одне і те ж джерело. Тут є своя специфіка. Застосовується скорочена форма для економії часу і обсягу. При цьому важливо, щоб в першій повній версії була надана вся вичерпна інформація.

Якщо робиться повторне посилання, в ньому дозволено поміщати інформацію, якої не було в первісному варіанті. На прикладі підрядкових виносок це виглядає так:

 

Первинна.

Толстоногов В. Г. Лекції з цивільного процесу. Вид. 2-е. Київ, 2016. 245 с.

Повторна.

Толстоногов В. Г. Лекції з цивільного процесу. С. 28-32.

 

Ще приклад. Первинна. Фінанси суднобудівних підприємств: монографія / І. А. Ціцкарідзе й ін. Херсон, 2016. 234 с.

Вторинна. Фінанси суднобудівних підприємств. С. 123.

 

При вказівці інформації повторно дозволяється застосування скорочень довгих назв за допомогою трикрапки, поставленої замість останніх кількох слів.

Посилатися можна тільки на реальну, достовірну інформацію. Ці дані перевіряються на захисті

Є сумніви у власних силах або ніколи розбиратися в тонкощах процесу? Вам допоможуть в компанії «Світ Знань». Пропонуємо всі види студентських робіт «під ключ». Це означає, що ні про що, в тому числі про посилання, вам не доведеться переживати. Майстерність кращих авторів до ваших послуг.

Потрібна допомога у написанні роботи?
Звертайтесь за допомогою до наших спеціалістів і ми виконаємо будь-яке завдання

  Ви погоджуєтесь з правилами користування сервісом та даєте згоду на обробку персональних даних

  Запитання – Відповіді (FAQ)

  Час оцінки залежить від того, як швидко ми знайдемо відповідного автора, тому це може змінюватись в залежності від складності предмета, теми та термінів виконання. Зазвичай процес оцінки займає від декількох хвилин до двох годин, але в деяких випадках може тривати день або довше.

  Основним чинником, що впливає вартість роботи, є її складність. Навіть якщо ви з одногрупником замовляєте дипломні роботи одночасно, ціна може відрізнятися через різний рівень складності ваших завдань. Загалом вартість виконання роботи залежить від наступних факторів: тип роботи; дисципліна; термін виконання; кількість сторінок; рівень унікальності; специфічні вимоги до роботи.

  Оплата всіх робіт здійснюється готівкою у нас в офісі та безготівковий розрахунок. На даний момент підтримуються платіжні картки Visa та Mastercard, а також платіжні системи GooglePay та ApplePay.

  Ми надаємо можливість внести безкоштовні доопрацювання в замовлену у нас роботу до її захисту, за умови, що ви не зміните вихідні вимоги та завдання. Гарантійний термін на редагування необмежений.

  Звичайно! Юридично, компанії, які надають рефератні послуги, можна порівняти з репетиторами, які допомагають студентам готуватися до іспитів або ЗНО. Ми знаємо, де шукати інформацію для студентських робіт, як її структурувати, оформити та подати. Ми беремо оплату за послуги, що надаються.

  Авторів для роботи підбирає ваш персональний менеджер. При виборі автора ми враховуємо такі фактори:

  1. Рейтинг авторів у конкретній галузі (досвід та кваліфікація). Наприклад, кандидат чи доктор наук має вищий рейтинг.
  2. Рівень зайнятості автора – ми не дозволимо навіть досвідченому автору розпочати виконання вашого замовлення, доки він не закінчить роботу над попередніми проектами.

  Ми дуже цінуємо нашу репутацію, тому ми створили відділ контролю якості, який перевіряє кожну роботу перед відправкою вам. Якщо ми виявимо, що роботу повністю або частково завантажили з Інтернету, ми негайно припинимо співпрацю з таким автором, а інший автор виконає роботу якісно і з нуля. Однак за останні кілька років ми не стикалися з подібними випадками.

  Right Menu Icon

  Залишіть свої контакти та наш менеджер зв'яжеться з Вами

   Оставьте свои контакты и наш менеджер свяжется с Вами