Як підготувати промову на захист диплома?

281
Час читання: 3 хвилини

Зміст

Захист – зіркова година дипломника. Щоправда незрозуміло, у прямому чи переносному сенсі. Якщо ви ставитеся до тих 10% людей, які не бояться виступів на публіку та ще й максимально підготовлені – вітаємо. Якщо від однієї тільки думки про майбутню подію кидає в тремтіння – рекомендуємо скористатися порадами з написання промови на захист. Це додасть впевненості та допоможе наблизити успіх.

 

Складові частини промови на захист

 

Промова на захисті дипломної – це коротка доповідь у вигляді висновків та тез. Чи варто наголошувати на важливості цікавого матеріалу та подачі? Думаємо, тут усе зрозуміло. Є виступи, на яких засинають, а є – на яких слухають із відкритим ротом. Щоб виграшно піднести роботу, необхідно дотримуватися структури.

 

Промова на захист складається з трьох основних частин:

 1. Вступ.

10-15% часу доповідач присвячує тому, що озвучує актуальність та обґрунтування обраної теми, описує завдання та цілі. На цьому етапі відбувається залучення аудиторії до процесу. Тому важливо, щоб вступний фрагмент привертав увагу змістом і подачею. Ідеальний варіант – коли вибудовується почуття взаємної довіри. Звертайтеся до аудиторії шанобливо. Йдеться зі слова «Шановні…». Знаходьте коннект зі слухачами, озвучуйте питання, дайте підстави, щоби далі утримувати увагу.

 

  Потрібна допомога у написанні роботи?
  1. Основна частина.

  Це найбільший фрагмент промови. Йому приділяється 70% виступу. Автор викладає основні думки та тези. І тут важлива як інформативність, так і манера подачі матеріалу. Не навантажуйте аудиторію сухими фактами та монотонним читанням тексту. Коротко пройдіться теоретично і вставляйте власну думку.

  Завжди допомагає принцип: очі у очі. Ловіть та утримуйте погляд слухачів. Включайте природну чарівність. Якщо вже така відсутня або загубилася в найвідповідальніший момент – вмикайте впевненість. Аналіз предмета та об’єкта повинен плавно перейти до рекомендацій та опису практичної значущості.

   

  1. Висновок.

  Фінальна точка стане вишенькою на торті, якщо вона буде вдалою та доречною. 10-15% часу наприкінці. Ця частина присвячується результатам. Вони викладаються лише у позитивному ключі. Дайте зрозуміти аудиторії, що промова добігає кінця, і самі подумки готуйтеся до питань. Не затягуйте із фінальним словом. Не забудьте подякувати. Але не як бабусі по телефону (з побажанням здоров’я на довгі роки та всього найкращого), а лаконічно та чітко – дякую за увагу.

  Три «не» у захисному мовленні: 1) не виявляйте негатив – завершуйте промову у позитивному ключі; 2) не визнавайте, що щось забули чи проґавили; 3) не тараторьте і не затягуйте час – намагайтеся вкластися в регламент.

  Основні помилки студентів при написанні промови на захист

   

  Найпоширеніша помилка – надлишок слів. Говорити потрібно чітко і за фактом, зважаючи на те, що на захисну промову відводиться лише 10 хвилин часу. Як укластися в цей проміжок? Репетирувати. 1,5 – 2 хвилини на вступ, 5-7 хвилин на основну частину та 2 хвилини на висновки. Практика показує, що цього цілком достатньо, якщо говорити чітко та розмірено.

   

  Зараховується як мінус надто детальний виклад якогось одного питання та замовчування чи незначна згадка решти всіх аспектів. Так втрачається цілісність доповіді та спотворюється сприйняття всієї роботи. Зайва інформація, що виходить за рамки диплома, – це помилка. У промові на захист не повинно бути жодних, у тому числі важливих та цікавих фактів, якщо вони не мають стосунку або не відображені в основному дослідженні.

  Суха мова «зануди-ботаніка» не надає солідності та значущості, а навіює нудьгу та викликає запитання. Жодних складних словесних конструкцій, перенасичення спеціальною термінологією, виключно професійної подачі – мова для людей без спаму.

   

  Помилкою вважається проставлення акцентів виключно на теорії. Головна думка підсумкової промови має зводитися до підкреслення авторства, особистої позиції, висновків та рекомендацій студента. Тільки так видно самостійно виконану роботу і глибоке занурення в тему.

  У захисній промові до диплому особисті займенники «я, ми» забираються. Альтернативна заміна – у дослідженні було вивчено, у роботі проаналізовано, матеріалами підтверджено тощо.

  Ідеально, коли промова на захист супроводжується грамотною презентацією, слайдами, іншими елементами візуалізації. Але враховуйте, що підготовка до такого захисту триватиме більше. Потрібна чітка відповідність того, що аудиторія чує та бачить. Висновок такий: чим якісніша промова на захист та впевненіша подача, тим менше додаткових питань виникне. Залишилися сумніви? У компанії «Світ Знань» вам напишуть найкращу промову на захист та й весь диплом на замовлення з нуля.