Як писати есе: правила і приклади

69
Час читання: 3 хвилини

Зміст

І як тільки не морочать голову студентам. Одна і фішечок викладачів – есе. Начебто і просто, але подив охоплює, згодні? Якщо так, ми пропонуємо разом розібратися, що, де, як і чому. Почнемо з поняття есе.

 

Есе: поняття та характеристика

 

Таке цікаве і красиве слово бере свої витоки з французької мови, що не дивно. Essai – це спроба, нарис, досвід, проба. Однак буквально сприймати значення не варто. Від студентів чекають все ж готової роботи, а не чорнового виконання.

Що таке есе? Есе – критична, суб’єктивна розповідь або опис, сконцентрований навколо спеціальної наукової проблематики. Якщо провести паралель з життям, це така ділова зустріч в форматі «без краваток». Начебто і науково, але і в вільному стилі.

 

У такій універсальної сполучуваності криється вся суть есе. Головні характеристики есе:

 • невеликий об’єм – до 10 друкованих аркушів;
 • простота викладу – відсутність складних конструкцій речень, незрозумілих фраз, нудних наукових висловлювань;
 • насиченість епітетами, метафорами, яскравим емоційним забарвленням;
 • висока унікальність – від 85% і вище;
 • власна структура – титульна сторінка, вступ, основна частина, висновок;
 • авторська позиція, суб’єктивні судження, власна думка, підкріплені теоретичною основою.

 

Есе – це парадоксальність і відкритість. Саме цих складових так не вистачає студентам-максималістам, яким майже ніде в форматі освітньої програми виплеснути свою позицію. Скрізь рамки, тягар відповідальності, нудні вимоги. А тут – ціле поле для реалізації.

Цікаві думки! «Добре писати – це в той же час добре мислити, добре відчувати і добре передавати, це мати розум, душу і смак». Жан-Луї Бюффон.

Класифікація есе

 

Авторська позиція може викладатися по-різному. Якщо у вигляді аргументів і обґрунтувань – есе-аргументи. Коли формат передбачає, що описується сприйняття предмета або явища, мова йде про есе-описи.

Ще є есе-ілюстрації – такі наочні аргументи з конкретного питання або аспекту. Виклад авторського судження у вигляді розповіді, опису життєвої ситуації або біографії називається есе-розповіддю. В такому вільному (відносно) жанрі допускаються порівняння, зіставлення схожих і протилежних рис – це есе-порівняння.

 

Студенти можуть викладати свої авторські думки, використовуючи класифікацію і градацію. Тоді робота буде називатися есе-класифікація. А ще есе можуть аналізувати причини, вибудовувати логічні умовиводи. Якщо говорити в загальному, скільки думок – стільки й видів есе. Головне – не заплутатися у власних думках і додати матеріалу певну концепцію, послідовність, логічність, несуперечність матеріалу.

Три головні складові стилю есе – образність, парадоксальність, афористичність.

Поради щодо вибору теми і написання есе

 

Не можна в такій роботі описати відразу десять проблемних аспектів. Потрібно зосередитися на одній проблематиці. Але таке формулювання сильно суворе для цього формату. Правильніше сказати – проблематика, обрамлена в суб’єктивний, емоційний окрас.

 

Перш ніж остаточно затвердити тему есе, важливо відповісти на ряд питань:

 • Чи зрозуміло, що хотів донести автор? Наскільки ясний сенс висловлювання?
 • Які основні вимоги передбачає ця тема?
 • Як автор ставиться до наведених висловлювань, чи згоден він з ними?
 • Які наукові і загальні терміни знадобляться для того, щоб довести свою авторську позицію?
 • Які можна привести доречні приклади з реального життя, історії, життєвого досвіду?

 

Есе пишеться легко і невимушено. Але це не означає, що можна на просторіччі писати все що завгодно. Секрети майстерності – завуальовано використовувати науковий стиль і надати йому суб’єктивне забарвлення, зрозумілість, емоційність. Можна використовувати барвисті прикметники, як наприклад, чудово писати про чудове.

 

Плагіат заборонений. Від есе також потрібна унікальність. Мінімум 85%. Цього не складно досягти, якщо викладаються власні думки, бачення, позиція. Скільки людей стільки й думок. Тому словниковий запас із серії «трохи більше Еллочки людожерки» вже творить чудеса.

 

Важливо! В есе заборонено використовувати сленг, жаргон, лайку. Як то кажуть, говори та не заговорюйся. Свої думки потрібні і важливі, але їх потрібно «фільтрувати».

 

Як бути якщо ідей, фантазії, натхнення і в кінці кінців знань не вистачає? Звернутися до професіоналів. У компанії «Світ Знань» авторів не випадково називають майстерними майстрами своєї справи, у яких можна замовити будь-яке завдання. Вже багато років ми – надійні партнери і помічники студентів по всій Україні. Приєднуйтесь і переконайтеся в цьому особисто!

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована