Як мотивувати дитину вчитися вдома?

8 Жов 2020
126

Для того щоб діти могли освоювати навчальну програму під час карантину, у них є можливість проходити шкільну програму на дистанційному навчанні. Це означає, що, перебуваючи вдома, дитина продовжує навчальний процес. Але тут виникає безліч труднощів, пов’язаних з дистанційним навчанням, серед яких найбільш поширене – небажання дітей вчитися вдома.

 

Чому діти не хочуть вчитися вдома?

З психологічної точки зору низька мотивація дітей до навчання вдома має свої причини.

 • По-перше, у дітей (як і у дорослих) деякі місця асоціюються з певною формою поведінки.

Наприклад, в ігрових кімнатах діти починають активно бігати і гратися, а у бабусі з дідусем вони можуть себе вести по-іншому, ніж вдома у мами з татом. Діти звикають, що навчання пов’язане зі школою, а коли приходять додому – то відпочивають. Тому, опиняючись в умовах дистанційного навчання, мозок сприймає дім як місце відпочинку, а не навчання.

 • По-друге, не спрацьовує програма дій і ритуалів, пов’язаних з підготовкою до навчання.

Перед походом до школи діти зазвичай здійснюють деякий алгоритм дій (свого роду ритуал) підготовки до школи. Сюди відноситься пробудження вранці в певний час, гігієнічні процедури, сніданок, вибір одягу, збирання рюкзака тощо. Після всіх цих дій організм дитини «налаштований» йти і навчатися. При навчанні вдома часто такий алгоритм випадає і, тому, у організму немає часу і дій, спрямованих на «підготовку» до навчання.

Для дітей дуже важливо виробити ритуали, пов’язані з навчанням або походом до школи. Вони дозволяють дитині входити в «робочий ритм» і дотримуватися режимних моментів. Деякі ритуали можуть бути дуже корисними в спілкуванні дітей і батьків. Наприклад, обговорення після школи того, як пройшов день, значно покращує комунікацію та взаєморозуміння між батьками і дитиною.

 • По-третє, домашня обстановка значно відрізняється від шкільної.

Під шкільною обстановкою мається на увазі і соціальне оточення дитини (люди), і матеріальне (інтер’єр). В учня не виникає бажання сідати за уроки і виконувати завдання, якщо поруч є телевізор, планшет або телефон, на яких можна подивитися мультфільми, відео, пограти в комп’ютерні ігри. На відміну від дому, в школі немає зручного дивану і всіх цих гаджетів, до яких є доступ. До того ж, в школах є дзвінки, які діють як умовний сигнал призову до навчання.

При цьому немає вчителя, який суворим тоном може повернути учня до реальності, щось запитати або зробити зауваження. Удома ж є мама, яка готова в будь-який момент принести поїсти або, в іще кращому випадку, повна свобода в зв’язку з відсутністю вдома дорослих.

 

Труднощі, з якими стикаються батьки під час дистанційного навчання

Виходячи з того, що навчання вдома і в школі відрізняється, можуть виникнути значні труднощі в організації дистанційного навчання. Серед найбільш частих труднощів:

 • організація навчання дітей молодших класів, які потребують значної допомоги з боку батьків;
 • організація навчання кількох дітей шкільного віку (тут основні труднощі пов’язані із забезпеченням гаджетами і місцем для навчання);
 • поєднання роботи батьків і дистанційного навчання дитини, контроль за дітьми;
 • контроль за правильним використання гаджетів для навчання (замість уроків діти набагато охочіше «зависають» в соціальних мережах, ютубі або грають в комп’ютерні ігри);
 • допомога дитині у виконанні домашнього завдання і поясненні навчального матеріалу;
 • відсутність у дитини мотивації до навчання;
 • сімейні конфлікти, які виникають внаслідок вимогливості батьків і небажання їх дітей вчитися.

Як результат – зіпсовані нерви і нездорова атмосфера в сім’ї, яка негативно впливає на батьків і дитину.

Для того щоб уникнути сімейних конфліктів з приводу навчання дитини, всій сім’ї слід виробити єдину систему вимог і правил. Дуже важливо, щоб цю систему підтримували всі члени сімейства (в тому числі і бабусі, дідусі, брати, сестри). Тоді дитина буде чітко розуміти, що від неї хочуть, і не буде мати можливість маніпулювати.

Як оптимально організувати дистанційне навчання дітей вдома?

Для того, щоб дистанційне навчання викликало якомога менше проблем і емоційних затрат, слід підготуватися до цієї форми навчання. У цьому можуть допомогти такі підказки:

 • Створення режиму активності-відпочинку, який буде комфортний для дитини і батьків.

Повноцінний інтелектуальний розвиток дитини неможливий без фізичної активності. Прогулянки на свіжому повітрі або легка фізична зарядка активізують роботу головного мозку і дозволяють переключитися. Тому для дитини в перерві між уроками важливо вставати з робочого місця, рухатися і, по можливості, виходити на прогулянки.

 • Організація місця для навчання.

Робоче місце дитини має бути відділене від ігрової зони і бути зручним для навчання (в полі досяжності повинні бути розклад, зошити, ручки та підручники). Стіл і стілець повинні бути зручними, але не дуже м’якими, щоб викликати прихильність до навчання, а не до відпочинку.

 • Забезпечити комфортні умови навчання.

Для того щоб дитина добре вчилася, важливі такі умови, як температура в кімнаті, свіже повітря і достатня кількість сонячного світла. Щоб мозок не засинав під час проходження важливого матеріалу, важливо постійно провітрювати кімнату (оптимальна температура в кімнаті 18-20 градусів), забезпечувати достатнє освітлення.

Достатня кількість сонячного світла дуже важлива в розвитку дитини, оскільки сонячне світло допомагає виробляти вітамін D і серотонін, які відповідають за активність і гарний настрій.

Поради, як мотивувати дитину вчитися в домашніх умовах

Щоб дитина виконувала навчальні обов’язки і продовжувала вчитися на карантині, можна:

 1. Чітко дати дитині зрозуміти, що дистанційне навчання – це все одно навчання, яке потрібно виконувати;
 2. Обговорити з дитиною (відповідно до віку), чому потрібно вчитися і як успішність може вплинути на її майбутнє;
 3. Домовитися про якісь заохочення (наприклад, час на ігри в планшеті або можливість довше пограти з друзями) за навчальні досягнення;
 4. Наявність систематичного, але не жорсткого контролю. Слід відстежувати те, наскільки дитина справляється з дистанційним навчанням. Для цього можна допомагати (по можливості) з виконанням домашніх завдань, або обговорювати, як пройшов навчальний день, які труднощі виникали під час дистанційних уроків. У цьому пункті також важливий контроль освоєння шкільного матеріалу з боку вчителя у вигляді контрольних і самостійних робіт, які постійно перевіряються і тримають учня в тонусі.

Але найголовніша рекомендація – це забезпечення і дитині, і батькам психологічного комфорту, який полягає в мінімізації негативних емоцій і раціональному підході до організації навчання.

Компанія «Світ Знань» прийде на допомогу не тільки студентам, а й батькам, яких завели в глухий кут домашні завдання їх улюблених чад.

Потрібна допомога у написанні роботи?
Звертайтесь за допомогою до наших спеціалістів і ми виконаємо будь-яке завдання

  Ви погоджуєтесь з правилами користування сервісом та даєте згоду на обробку персональних даних

  Запитання – Відповіді (FAQ)

  Час оцінки залежить від того, як швидко ми знайдемо відповідного автора, тому це може змінюватись в залежності від складності предмета, теми та термінів виконання. Зазвичай процес оцінки займає від декількох хвилин до двох годин, але в деяких випадках може тривати день або довше.

  Основним чинником, що впливає вартість роботи, є її складність. Навіть якщо ви з одногрупником замовляєте дипломні роботи одночасно, ціна може відрізнятися через різний рівень складності ваших завдань. Загалом вартість виконання роботи залежить від наступних факторів: тип роботи; дисципліна; термін виконання; кількість сторінок; рівень унікальності; специфічні вимоги до роботи.

  Оплата всіх робіт здійснюється готівкою у нас в офісі та безготівковий розрахунок. На даний момент підтримуються платіжні картки Visa та Mastercard, а також платіжні системи GooglePay та ApplePay.

  Ми надаємо можливість внести безкоштовні доопрацювання в замовлену у нас роботу до її захисту, за умови, що ви не зміните вихідні вимоги та завдання. Гарантійний термін на редагування необмежений.

  Звичайно! Юридично, компанії, які надають рефератні послуги, можна порівняти з репетиторами, які допомагають студентам готуватися до іспитів або ЗНО. Ми знаємо, де шукати інформацію для студентських робіт, як її структурувати, оформити та подати. Ми беремо оплату за послуги, що надаються.

  Авторів для роботи підбирає ваш персональний менеджер. При виборі автора ми враховуємо такі фактори:

  1. Рейтинг авторів у конкретній галузі (досвід та кваліфікація). Наприклад, кандидат чи доктор наук має вищий рейтинг.
  2. Рівень зайнятості автора – ми не дозволимо навіть досвідченому автору розпочати виконання вашого замовлення, доки він не закінчить роботу над попередніми проектами.

  Ми дуже цінуємо нашу репутацію, тому ми створили відділ контролю якості, який перевіряє кожну роботу перед відправкою вам. Якщо ми виявимо, що роботу повністю або частково завантажили з Інтернету, ми негайно припинимо співпрацю з таким автором, а інший автор виконає роботу якісно і з нуля. Однак за останні кілька років ми не стикалися з подібними випадками.

  Right Menu Icon

  Залишіть свої контакти та наш менеджер зв'яжеться з Вами

   Оставьте свои контакты и наш менеджер свяжется с Вами