Зміст
Без позитивної рецензії допуск до захисту дипломної роботи неможливий. Де ж її взяти, хто і як складає відгуки, на що потрібно звернути увагу – питань безліч. Без паніки. Компанія «Світ Знань» допоможе розібратися у всіх тонкощах і, за необхідності, підготує на замовлення рецензії в найкоротші терміни.
Поняття і суть рецензії
Рецензія – це офіційний, письмовий та обов’язковий документ. Її зміст зводиться до відгуку та оцінки дипломної роботи. Такі ось «враження» готуються за кілька тижнів до захисту і повинні вміститися на два друковані аркуші.
По своїй суті рецензія являє собою відгук професіоналів-гладіаторів на роботу «дилетанта». Це свого роду вердикт (палець вгору – допущений до захисту, палець вниз – або не пощастило з об’єктивністю рецензента, або з дипломом ви осоромилися).
Складові частини рецензії
Документ за аналогією з будь-якою науковою роботою складається з титульної сторінки, вступу, основної частини, висновків. Для правильного наповнення цих елементів структури важливо виконувати наступні кроки (або перевірити наявність кожного пункту):
- Актуальність. Рецензент повинен описати диплом з цього ракурсу. Актуальності присвячується мінімум три речення. Завдання – чітко викласти, чому дослідження важливе і перспективне, або ж навпаки, спростувати цей факт.
- Мета і завдання. У рецензії обов’язково кількома реченнями позначається, яких результатів автор прагне досягти, які способи і кроки були зроблені.
- Структура. Рецензент обов’язково описує структуру диплому, вказує наявність всіх елементів і їх співвідношення за обсягом. Тобто опрацьовує схему.
- Зміст. У рецензії стисло викладається суть дипломної роботи, наводиться характеристика основних розділів, вказується кількість ілюстрованого матеріалу.
- Недоліки і переваги роботи. Для їх максимально ретельної характеристики важливо викласти інформацію про рівень компетентності автора, загальних позитивних характеристиках, списку використаних джерел, аналізу результатів, правильності оформлення, наявності неточностей.
- Висновок. Рецензія завершується узагальнюючим підсумком.
Якщо серйозні негативні сторони відсутні, ставиться найвищий бал, якщо є суттєві недоліки, диплом повертається на доопрацювання.
Вимоги до авторів рецензій
Рецензентами фактично може бути хто завгодно, якщо він:
- має диплом про вищу освіту за профілем, що відповідає темі диплома;
- володіє бездоганною репутацією;
- не перебуває у родинних та інших зв’язках зі студентом, не є його колегою, тобто не порушує принцип неупередженості;
- не є колегою наукового керівника студента, не працює з ним на одній кафедрі.
Якщо рецензент має статус кандидата або доктора наук – це додаткова перевага, але не обов’язкова умова. Найчастіше рецензентами дипломників є керівники компанії і виробництв, в яких студенти проходили переддипломну практику.
Студент сам займається пошуком рецензента. Але слушні поради і допомогу може надати науковий керівник або інші співробітники кафедри.
На практиці часто трапляються ситуації, коли особи, які можуть підписати відгук, не заперечують, але не мають наміру самостійно «строчити» рецензію. У цьому випадку дипломникам варто підготувати готовий письмовий документ і подати його на підпис.
До речі про підписи: це обов’язковий атрибут рецензії, як і печатка керівника. Причому на захисті пред’являється оригінал, а не сканована копія.
Якщо ви не знаєте, як і що написати в рецензії, як розкрити і подати свою дипломну роботу з кращого боку – звертайтеся в компанію «Світ Знань». Ми допоможемо вам написати ефектну рецензію, під якою із задоволенням поставить свій підпис будь-який викладач.